The DMK22 Carbine is a semi-automatic, rifle platform that is optimized for realistic training, accuracy and offers nearly limitless customization. Features patented last round bolt lock; 4140 Chrome Moly threaded barrel; free float M-LOK aluminum modular handguard; MIL-Spec buffer tube; 6 position adjustable stock and AR-15 aftermarket furniture compatibility. *The DMK22C is compatible with nearly all AR-15 upgrades and furniture. Includes magazine, cleaning kit, cable lock, manual and warranty card.
| Trigger | Single Stage |
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 6.60 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 15+1 |
| Stock Description | 6 Position |
| OAL | 30.80- 34.10" |
| Barrel Length | 16.50" |