The Silver Eagle XP Marine shotgun features a 20" C4140 steel smooth slug barrel with five choke tubes, and a black synthetic stock. It also has a steel receiver, and stainless steel metal finish.
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Receiver Description | Steel |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| OAL | 42" |
| Barrel Description | 4140 Steel |
| Chokes Included | 5 |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right |
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Weight | 10 lbs |
| Weight Range | 10 lbs to 10.99 lbs |