The Kinetic 12 utilizes the proven rotating bolt-type lockup, a durable system with reliable action across a wide range of large and field loads. This model has a 28" barrel and black synthetic stock.
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Receiver Description | Black Aluminum |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| OAL | 49.50" |
| Capacity | 4+1 |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Stock Description | Fixed |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7.40 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |