The TREAD is engineered to deliver exceptional quality, performance and comes standard with features for today's AR platform rifles. Unlike most rifles in its class, the TREAD is easily customizable with a full line of purpose-built accessories, designed and built in the USA.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Muzzle | 3 Prong Flash Hider |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:10" |
| Caliber | 7.62 NATO |
| Weight | 8.50 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Description | Magpul SL-K |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 20+1 |
| OAL | 37" |