The DD5V3 includes an adjustable gas block that allows for a consistent feel whether shooting suppressed or unsuppressed. The perfected bolt carrier group reduces overall recoil impulse and is easy to maintain and operate in all conditions. Designed with an innovative 4-Bolt Connection System, this design dramatically increases the connection surface area between the barrel and upper receiver for increased rigidity/stability to wring out accuracy. The DD5 platforms have upgraded controls like ambi bolt catch, magazine release, safety selector and Daniel Defense enhanced furniture. Accepts SR25 magazines. Includes DD full-latch impact plastic case. *Ships w/o magazine.
| FireArm | yes |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Selector Switch |
| Weight | 8.30 lbs |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:11" |
| Sights | None |
| Stock Description | Adjustable |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | No Magazine |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| OAL | 33.38"- 37" |
| Trigger | Mil-Spec |