The P226 MK25 model is identical to the pistol carried by the U.S. Navy Seals. It features an engraved anchor on the left side of the slide. It also has an aluminum alloy frame with a stainless steel slide, polymer grips, SigLite night sights and a M1913 Picatinny rail. Includes three magazines.
| Sight Style | Night |
| Action | DA/SA |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Grips | Black Polymer |
| Safety | Manual Thumb |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Weight | 35 oz |
| Slide Description | Serrated w/Engraved US Navy Anchor |
| Caliber | 9mm Luger |
| Sight Configuration | Night |
| Barrel Length | 4.40" |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |