Using the heart and soul of the Sis Cross receiver, the Cross Trax delivers a minimalist design perfect for those hunters seeking a light and compact rifle. Featuring an 11.50" lightweight skeletonized handguard; Minimalist Folding Stock w/integrated Sling-QD and polymer cheek piece; low-profile, no snag bolt knob and handle; 20-MOA Picatinny Rail; compact folded length of 26"; 2-Stage adjustable match trigger (2.5-4lb); PDW grip and a 16" stainless steel barrel. Includes 5rd Polymer magazine.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Twist | 1:9" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Caliber | 243 Win |
| OAL | 35.10" |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Minimalist Folding |
| Capacity | 5+1 |
| Muzzle | Thread Protector w/Taper Cap |
| Weight | 5.90 lbs |
| Trigger | Adj Two-Stage Match |