Seekins Precision Havak Slam combines our proven Element barreled action to our Slam hunting chassis. The Slam chassis is made from skeletonized aerospace-grade aluminum wrapped in hand-laid carbon fiber. Foldable, extremely lightweight and accented with handmade carbon fiber. Featuring a spiral fluted 5R 416 stainless steel barrel; Trigger Tech Diamond trigger; Seekins SLAM chassis stock; threaded muzzle; Integrated recoil lug; 20 MOA rail and bubble level; M16 style extractor; four locking lugs, 90-degree bolt throw; removable bolt head and extended cartridge overall length (COAL) allowing up to 3.14".
| FireArm | yes |
| Weight | 5.50 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Capacity | 3+1 |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Folding Chassis |
| Stock Finish Group | Black |
| Muzzle | 1:11.25" |
| OAL | 32.50-42" |
| Receiver Material | Fluted/Threaded |
| Twist | None |
| Barrel Description | Aluminum |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Action | Bolt Short Action |
| Caliber | 308 Win |
| Trigger | Trigger Tech Diamond |
| Safety | Trigger |