The 93R17 FSS bolt action rifle helps heighten the fun of rimfire shooting while maintaining Savage standards of meticulous crafting with the balance of modern, high-tech methods and old-world hand craftsmanship. It has a built-in adjustability AccuTrigger that provides a crisp, clean trigger pull, which enhances accuracy. This model features a two-position safety located immediately behind the bolt handle. It also features a stainless steel barrel, black synthetic stock with cut checkering and a detachable box magazine.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 21" |
| Weight | 5 lbs |
| OAL | 39.50" |
| Twist | 1:9" |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Sights | Iron |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Safety | Two-Position |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 17 HMR |