The 93 FSS features Savage's AccuTrigger, a crisp, clean trigger that adjusts down to approximately 2.5 pounds. It has a satin-finished stainless steel barrel with a detachable box magazine set in a matte black synthetic stock detailed with cut checkering as well as a two-position safety immediately behind the bolt handle.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 21" |
| Weight | 5 lbs |
| OAL | 39.50" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Sights | Open; Drilled&Tapped |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Trigger | AccuTrigger |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Caliber | 22 WMR |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Sporter |
| Safety | Thumb |