The 93R17 FV-SR bolt action rifle comes with a synthetic black stock, detachable box magazine and one-piece scope base. The heavy barrel is made of carbon steel and features a threaded muzzle. Its AccuTrigger also provides a crisp, clean trigger pull, which enhances accuracy.
| FireArm | yes |
| Weight | 5.50 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Trigger | AccuTrigger |
| Metal Finish | Blued |
| OAL | 35" |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Caliber | 17 HMR |
| Stock Description | Fixed Varmint |
| Barrel Length | 16.50" |