Durability at the range and optimal features are what makes the A22 FV-SR a reliable platform. The semi- automatic 22 LR upgrades the original A22 platform with a button-rifled, medium-contour barrel and threaded muzzle. The rifle features a black synthetic stock and a rugged matte finish, ready to withstand any abuse at the range. The A22 FV-SR user-adjustable AccuTrigger and reliable straight blowback action ensure accuracy, reliability and durability all in one from Savage.
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Muzzle | Suppressor Ready |
| Sights | Picatinny Rail |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Description | Threaded |
| Metal Finish | Black |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 35.50" |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 5.26 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |
| Barrel Length | 16.50" |