The 93 FV features Savage's AccuTrigger, a crisp, clean trigger that adjusts down to approximately 2.5 pounds. This model has a blued carbon steel heavy varmint barrel, detachable box magazine, a matte black synthetic stock with cut checkering, and a two-position safety immediately behind the bolt handle.
| Caliber | 22 WMR |
| Twist | 1:16" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| OAL | 39.75" |
| Weight | 6 lbs |
| Barrel Length | 21" |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Barrel Description | Heavy |
| Trigger | AccuTrigger |
| Metal Finish | Blued |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Safety | Thumb |