Model 64 FVXP rimfire rifle can handle everything from casual plinking to small game hunting, and are designed to meet the needs of everyone from novices to serious enthusiasts. This rifle comes equipped with a smooth-feeding, detachable 10rd magazine, a matte black carbon steel barrel and a black matte synthetic stock with cut checkering and swivel studs. Included is a mounted and bore-sighted 3-9x40mm scope.
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 21" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Barrel Description | Heavy |
| Action | Semi-Auto |
| Metal Finish | Blued |
| OAL | 40" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Twist | 1:16" |
| Trigger | Standard |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |