Savage's 110 Brush Hunter model stops the biggest game in its tracks. It features a synthetic stock with an adjustable length of pull, stainless steel receiver with iron sights, Savage's AccuTrigger for flexibility. The 110 Brush Hunter also features a threaded, medium-contoured stainless steel barrel, and a detachable box magazine. This 338 Winchester Magnum model has a 20" matte stainless barrel and a black finish stock and forend.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Caliber | 338 Win Mag |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:10" |
| Action | Bolt |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Tang |
| Sights | Adj Iron |
| Stock Description | Fixed |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight | 7.38 lbs |
| Metal Finish | Stainless |
| OAL | 41" |