The Ruger Single-Six features a windage and elevation adjustable rear sight to help put you on target and keep you there; transfer bar mechanism and loading gate interlock provide an unparalleled measure of security against accidental discharge; cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Sights | Ramp Front/Adj Rear |
| Frame Description | Steel Frame |
| Grips | Black Checkered Rubber |
| Capacity | 6rd |
| Frame Size | Standard |
| Weight | 35 oz |
| OAL | 12" |
| Action | SAO |
| Caliber | 17 HMR |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 6.50" |