The RISE Watchman XR in 6mm ARC was purpose-designed for extended-range shooting. Ideal for varmint, whitetail, and antelope hunting, as well as PRS competitions. Its accuracy-improving features include an Iconic by RISE independent two-stage trigger for precision shooting; 416R stainless steel fluted barrel; free-floating skeletonized aluminum handguard with a patent-pending attachment lock to maintain your zero; 13.50" handguards and Cerakote finish. Includes 30rd magazine, hard case, chamber flag and cable lock.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| OAL | 35.25" |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Caliber | 223 Wylde |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.50 lbs |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Flash Hider |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Description | Magpul MOE |