The Fix by Q is the biggest step forward in bolt-action rifle innovation since 1962, and is the foundation of what the Q company believes in science and innovation. It is compatible with SR-25 mags.
| OAL | 35.10"- 36.60" |
| Muzzle | Cherry Bomb Muzzle Brake |
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Lightweight |
| Safety | Selector Switch |
| Weight | 6.30 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Trigger | Two Stage Match |
| Stock Description | Folding |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Capacity | 10+1 |