The Revolution DI provides the same technology, same durability, same features and same AR-15 size, but in a smaller direct impingement system featuring our 9-position adjustable Dictator gas block and Renegade rail. The Revolution DI weighs in at 6.81 pounds with a 16.50" barrel. Includes a 20rd Magpul PMAG.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Action | Semi-Auto |
| Twist | 1:10" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Description | 6 Position MFT Minimalist |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 308 Win |
| OAL | 34" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Capacity | 20+1 |
| Weight | 6.81 lbs |
| Muzzle | Triple Port |
| Barrel Length | 16.50" |