The Phoenix rile is the perfect plinking platform yet built for serious duty. It's an ideal host for your suppressed shooting. Features a 1913 picatinny rail at the rear; threaded barrel; monolithic upper receiver w/M-LOK; Mil-Spec AR trigger and Mission First furniture. Includes a 35rd magazine, magazine loader, two port muzzle break, single point adjustable sling and hand stop.
| Stock Description | MFT Minimalist |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:10" |
| Weight | 5.75 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Muzzle | Double Port Brake |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Caliber | 9mm Luger |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Length | 16.10" |
| OAL | 34" |
| Trigger | Mil-Spec |
| Capacity | 35+1 |