The Mini Master evolved from NAA's Magnum frame series and includes the time tested design characteristics that are incorporated in all NAA mini-revolvers. The result is enhanced stability and accuracy for the more serious shooter. The NAA Mini-Master is outfitted with a 4" heavy vent barrel, bull cylinder and Marble Arms adjustable sight. *CA Compliant.
| Sights | Adj Marble Arms Front & Rear |
| Weight | 10.80 oz |
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 7.88" |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Frame Size | Standard |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Action | SAO |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Barrel Length | 4" |