The Wasp 22 Magnum mini-revolver is a great concealed carry pocket gun. The 22 Magnum cylinder can be used with all popular .22 Magnum ammunition, including .22 Magnum shot shells. This model comes with a special 22LR conversion cylinder made longer to easily fit in the.22 Magnum mini-revolver. The Wasp has black pebble-textured rubber grip, a 1.625" barrel with a vent bar, and a bead front sight. It weighs 6.5 oz and has a 5-shot capacity. Using the half-way notch cylinder, the hammer may rest safely and securely away from live or empty chambers without chance of accidental discharge.
| Caliber | 22 LR |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Weight | 6.50 oz |
| Sights | Bead Front |
| Weight Range | Less than 1lb |
| OAL | 4.63" |
| Barrel Length | 1.63" |
| Action | SAO |
| Grips | Black Pebbled Rubber |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Includes | Cylinder |