Selected by the U.S. armed forces after passing the rigors of MilSpec qualification, the 590A1 is the duty shotgun of choice for military and law enforcement agencies worldwide. 590A1 models offer a variety of sighting options to meet mission-specific needs.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Top Mounted Safety Provides Ambidextrous Operation
| Restricted State2 | CO |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Capacity | 8 Rounds |
| Color | Black |
| Finish | Parkerized |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Type of Barrel | Heavy Barrel |
| Manufacturer Part # | 51663 |
| Model | Special Purpose |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Cylinder |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |