From EZ-Reach forends located closer to the receiver, to its innovative Super Bantam stock spacer adjustment system designed to grow with the shooter, Mossberg is one of the industry's strongest advocates for promoting safe, enjoyable, recreational shooting.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Top Mounted Safety Provides Ambidextrous Operation
| Restricted State2 | CO |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Type | Compact |
| Stock | Wood |
| Color | Blue |
| Model | 505 |
| Manufacturer Part # | 57110 |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Accu-Set |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Case Height | 8.25 |
| Case Length | 37.25 |
| Case Weight | 618.00 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |
| Case Width | 13.00 |