After over 50 years and over 10 million and counting, the most prolific and reliable shotgun in the world is also the most versatile shotgun available. There is a Mossberg 500 to fit every season, every application, and every user.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Top Mounted Safety Provides Ambidextrous Operation
| Restricted State2 | CO |
| Sights | Adjustable Fiber Optic |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Capacity | 5 Rounds |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Mossy Oak Obsession |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Model | 500 |
| Action | Pump |
| Chokes | X-Factor Ported |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Manufacturer Part # | 53265 |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |