This 500 Retrograde model is a timeless combination of Mossberg hunting pump-action features, highlighted with the classic look of walnut furniture. A throwback to the look of early hunting pumps, Retrograde models feature a walnut stock with checkered grip and vented recoil pad, and matching forend.
Features :
Features :
- 12GA, 5+1 Capacity
- "28" Vent Rib Barrel with Dual Bead sights, Blued finish, Accu-Choke Tubes "
- Standard pump-action features include: Ambidextrous safety, Dual extractors, Positive steel-to-steel lockup
- Twin action bars, and an Anti-jam elevator for smooth operation
| Restricted State2 | CO |
| Manufacturer Part # | 50430 |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Hand | Right Hand |
| Color | Blue |
| Capacity | 5 Rounds |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Grips | Wood |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Finish | Blued |
| Model | Retrograde |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |