Reserve Series Over-and-Under are equally at home in upland fields or shooting clays or 5-Stand. Durable, reliable, and affordable, these well-appointed break-actions are loaded with refined details traditionally reserved for high-end double guns. Includes 5 choke extended Sport set.
| Choke Configuration | Sport-Set |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 2rd |
| Receiver Description | Engraved |
| Weight | 5.75 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | 5 |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Gauge | 410 Bore |
| Sights | Bead |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Action | Break Open |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| OAL | 43" |