The Precision Match Rifle features a Contour Match grade threaded barrel w/thread protector, Trigger Tech trigger, AICS type magazine and inclinometer leveling system.
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 11 lbs to 11.99 lbs |
| Caliber | 6.5 PRC |
| Action | Bolt |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Hand | Right |
| Stock Description | Aluminum Chassis with Adjustable Cheek |
| Barrel Description | 416 Stainless Steel |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Weight | 11.50 lbs |
| Capacity | 10+1 |