The MPA BA Precision Match Rifle features a Match grade, threaded barrel with thread protector, Trigger Tech trigger, AICS type magazine, adjustable LOP and cheek riser, 416 SS handlapped barrel, 20 MOA scope rail and inclinometer leveling system. Includes Plano Basic Rifle case.
| Metal Finish | Polished Black |
| FireArm | yes |
| Muzzle | Thread Protector |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 13.25 lbs |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Description | Match Grade/Threaded Steel |
| Stock Description | Adj Hybrid Chassis |
| OAL | 45.50" |
| Capacity | 10+1 |
| Weight Range | 12 lbs to 12.99 lbs |