Magnum Research Magnum Lite Rimfire is a straight pull bolt action single shot magazine fed rifle with a patented gas system and block under the barrel that taps a small amount of gas through a orifice hole in the barrel. Featuring a stainless steel barrel w/threaded muzzle and a Picatinny rail on the receiver. *Note- This rifle is designed to shoot 40 grain and 50 grain ammo ONLY.
| Capacity | 9+1 |
| FireArm | yes |
| OAL | 37.50" |
| Barrel Length | 19" |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Caliber | 17 HMR |
| Barrel Description | Threaded |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Description | Hogue OverMolded |