The SwitchBolt .22LR rifles are an extension of the lightweight MLR rimfire rifles. The SwitchBolt receivers, with integral scope base, are hard coat anodized for an extremely durable finish; threaded barrel; bolt handle on the left side. The result is an extremely fast and handy configuration for a right-handed shooter, whose trigger hand never has to leave the stock to charge the rifle.
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Weight | 4.25 lbs |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Threaded |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Hogue OverMolded |
| OAL | 35.50" |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 16.50" |