The KSG(TM) is no ordinary tactical shotgun. Its dual tube magazines hold a dozen 3 inch, 12 gauge shells (plus one in the chamber), with the flexibility of switching between various projectiles. A patented downward ejection system makes it truly ambidextrous, while its 26.1 inch overall length, 18.5 inch cylinder bore barrel and 6.9lbs of weight make it is as compact as legally possible.
Features :
Features :
- Downward Ejection System
- Ambidextrous
- Dual Tube Magazines
- Compact Design
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Color | Green |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Grips | Polymer |
| Description | Kel-Tec KSG 12GA 14RD |
| Capacity | 7+7 Rounds |
| Model | KSG |
| Manufacturer Part # | KSGGRN |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |