The Tavor TS12 12 gauge shotgun is a gas regulated bullpup shotgun that can be configured for either right or left side ejection and operation. It feeds from one of three magazine tubes which can hold four 3 inch shotgun shells or five 2 3/4 inch shotgun shells. This means that the potential magazine capacity is 15 rounds plus one additional round in the chamber.
Features :
Features :
- Short Stroke Gas Piston
- 2 Position Gas Regulator
- "3" Chamber"
- Reinforced Polymer Stock
| Capacity | 15 Rounds |
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Restricted City1 | AURORA |
| Restricted City2 | BOULDER |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | TS12B |
| Type | Bullpup |
| Subcategory | Bullpups |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Accessories | Accepts Beretta Multi Chokes |
| Model | TS12 |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City3 | BUFFALO |
| Grips | Polymer |
| Restricted City4 | CHICAGO |
| Restricted City5 | HIGHLAND PARK |
| Restricted City6 | NEW YORK CITY |
| Restricted City7 | OAK PARK |
| Restricted City8 | ROCHESTER |
| Restricted City9 | ROSEMONT |
| Barrel Length | 18.5" |
| Case Weight | 960.00 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |