The sAS firearm features a blade front sight, a black synthetic stock and a crossbolt safety. This firearm also features a full length Picatinny rail and 5 position tactical stock with a pistol grip. The fore-end is a special molded tactical grip polymer and the safety system is a standard crossbolt safety.
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Gray/Silver |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Blade Front |
| Barrel Description | Smooth Bore |
| OAL | 40" |
| Weight | 7.20 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Adjustable |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Gauge | 12 Gauge |
| Metal Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Choke Configuration | Fixed |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |