The GForce One Turkey shotgun features a 24" barrel with a Benelli Crio choke configuration; Picatinny rail; front and rear swivel studs, 3+1 capacity 2.75", 2+1 3" with a plug. Includes 6 choke tubes.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | w/Picatinny Rail |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 24" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Description | Steel |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 6.80 lbs |
| Choke Configuration | Benelli Crio Plus |
| Gauge | 12 Gauge |
| OAL | 46" |