The ATI GSG (German Sports Guns) is a semi-auto rimfire rifle. Featuring a polymer grip and receiver; adjustable front and rear sights; synthetic collapsible stock with storage compartment; non-threaded barrel with a faux suppressor.
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Receiver Material | Polymer |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Sights | Adjustable |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Black |
| OAL | 28.50"- 34.25" |
| Stock Description | Collapsible w/Storage Compartment |
| Muzzle | Faux Suppressor |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Non-Threaded |
| Barrel Length | 16.25" |
| Weight | 5.80 lbs |
| Capacity | 10+1 |