The FN 15 Military Collector Series M16 is a military-replica rifle made to FN's exacting specifications. This semi-automatic rifle features an M16-profile, 20-inch, 1:7" RH, button-broached and chrome-lined barrel; Knights Armament M5 RAS Adapter rail with rail adapter covers; UID-labeled lower receiver is equipped with an ambidextrous selector switch.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| OAL | 39.50" |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Stock Description | A2 |
| Weight | 8.20 lbs |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Compensator |
| Sights | A2 Front/Adj Rear |
| Barrel Description | Button Broached |