The Rogue from Fierce is the most affordable, lightweight accurate rifle on the market. The Rogue is the perfect combination of the reliable Fierce 2-Lug action with a new Sleek-Lightweight Rogue stock. Updated Fierce features include an improved integral, easy, accessible bipod rail.
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Material | Steel |
| Action | Bolt |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Caliber | 308 Win |
| Weight | 5.80 lbs |
| Safety | Lever |
| Trigger | TriggerTech Adjustable |