stock design and drop box magazine. Featuring stainless steel Fierce Dual-Lug action; 70 degree bolt throw; precision cut raceways; 2-Position Safety; Bix'N Andy trigger, match grade adjustable trigger (1-3 lbs.); C3 Carbon Fiber barrel w/Matrix finish, Match grade, hand lapped barrel liner, 1/2 MOA Accuracy Guarantee; C3 Carbon Rival stock, Vertical palm swell pistol grip, high negative comb cheekpiece with adjustable comb; Integral pic rail for bipod attachment and a solid carbon bedding system. Includes Titanium muzzle brake.
| FireArm | yes |
| Trigger | Bix'N Andy Adjustable |
| Caliber | 7mm SAUM |
| Barrel Description | Match Grade Threaded |
| Stock Description | Adj Cheek Riser |
| Capacity | 3+1 |
| Safety | Two-Position |
| Receiver Material | Steel |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Twist | 1:8.5" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |