Even the most challenging targets are no match for consistent, hard-hitting Federal Top Gun. The loads' high-quality lead shot produce even patterns that crush clays.
Features :
Features :
- Hard shot
- Consistent, reliable Federal primer
- Eight-segment crimp
- Unique wad column for consistent patterns
- Designed specifically for skeet and sporting clays shooters
| Type | Lead |
| Restricted State5 | WA |
| Restricted State4 | NY |
| Restricted State7 | CT |
| Restricted State6 | PR |
| Manufacturer Part # | TG12W 8 |
| Ounce of Shot | 1 1/8 oz |
| Restricted State8 | IL |
| Units per Box | 25 |
| Grain Weight | #8 |
| Model | Top Gun |
| Restricted State2 | DC |
| Restricted State3 | MA |
| Restricted State1 | CA |
| Caliber | 12 Gauge 2.75" |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Units per Case | 250 |
| Ground Only | Y |
| Department Name | Ammunition |
| UoM | BX |
| Items Per Unit | 25 |
| Items Per Case | 250 |
| Case Weight | 405.00 |
| Case Length | 13.25 |
| Case Width | 9.00 |
| Case Height | 4.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| LeResale Only | N |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |
| New Item | Y |