The Escort Field Hunter Turkey shotgun utilizes an alloy receiver with a Cantilever 5" Weaver optic rail and an adjustable rear green Fiber Optic sight and Fiber Optic front. The synthetic stock with checkered grip surfaces, rubber butt pad and sling studs. Includes Improved Cylinder, Modified and Full chokes.
| FireArm | yes |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Receiver Description | Weaver Style Cantilever Rail |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front & Rear |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 6 lbs |
| Action | Pump |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| OAL | 46" |