Escort's Field Hunter Turkey shotgun features flawless performance. It utilizes an alloy receiver with a Cantilever 5" Weaver optic rail, and windage/elevation adjustable green fiber optic rear sight. The stock is constructed of durable synthetic with checkered grip surfaces, rubber butt pad, and sling studs. The oxidation proof barrel is chrome plated and features a multi choke system with 3 included chokes (F,IM,EXT Turkey). The Field Hunter Turkey also uses windage adjustable red fiber optic front sight and manual cross-button trigger safety.
| FireArm | yes |
| Gauge | 410 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front & Rear |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 6 lbs |
| Action | Pump |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Chokes Included | Full/Improved Modified/Full/Ext Turkey |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| OAL | 46" |
| Choke Configuration | Multi-Choke |