The Escort Field Hunter Turkey semi-auto shotgun features a Mossy Oak Bottomland stock, fixed mag, fiber optic front & rear sights and Cantilever Weaver rail. Includes choke tubes full, improved modified and extended turkey.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 24" |
| Weight | 6.90 lbs |
| OAL | 44" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front & Rear |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Steel |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Crossbolt |
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chokes Included | Extended Turkey/Improved Modified/Full |
| Choke Configuration | Multi-Choke |