The Field Hunter with a 3" magnum chamber, that can handle a variety of shots, including steel (with specific chokes). The versatility of multiple size chokes, plus the capability to shoot 2" to 3" shotgun shells, makes it the perfect shotgun for every hunting adventure, including upland birds, small game, waterfowl and turkey. A migratory plug can be installed for 2+1 capacity and removed for a complete 4+1 capacity. Includes sling studs and five chokes (F, IM, M, IC, CYL).
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48" |
| Sights | Bead Front |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 6.80 lbs |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Pump |
| Gauge | 20 Gauge |
| Chokes Included | F,IM,M,IC,C |
| Choke Configuration | Multi-Choke |