The Escort Supreme semi-auto shotgun features a high grade Turkish walnut stock, fixed mag and HiViz Spark sights. Includes 5 choke tubes (F,IM,IC,CYL).
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| OAL | 48" |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Sights | HiViz Spark |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | Cross Button |
| Weight | 6.80 lbs |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chokes Included | F,IM,M,IC,C |
| Choke Configuration | Multi-Choke |