This Diamondback DB10 Rifle features a mid-length, medium 416 stainless steel fluted barrel, mid-length gas system and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier. It utilizes 7075-T6 aluminum receivers, 15" M-Lok handguard, Magpul MOE-K2 grip, and a Magpul CTR stock. This model has a Diamondback Black Gold lower receiver. It also comes with one 20-round mag and one 5-round mag.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Muzzle | Flash Hider |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Description | Fluted |
| Stock Description | Magpul CTR |
| Capacity | 5+1 |
| Weight | 8.73 lbs |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Twist | 1:8" |