Sports South Exclusive, the Diamondback DB15 rifle is made entirely in the USA. The DB15 features a carbine length gas system; 16" 4150 CrMov barrel; shot-peened, Magnetic Particle Inspected Mil Spec 8620 Carrier BCG; A3 flattop forged 7075 T-6 aluminum T-Marked upper, DB-15 Carbon lower; Magpul MOE 15" M-Lok rail Carbine-Length w/MAGPUL Vertical Foregrip; Magpul MOE grip; Magpul MOE carbine stock; A2 front sights only and an A2 flash hider. Includes Magpul Gen M2 PMAG 30rd magazine.
| FireArm | yes |
| OAL | 32.50"- 35.75" |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Selector Switch |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Weight | 6.60 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Purple |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:8" |
| Sights | A2 Front |
| Stock Description | Magpul Carbine |