Sports South Exclusive. The Diamondback DB15 Rifle features a carbine-length, medium 4150 chrome moly barrel, mid-length gas system and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier; 7075-T6 aluminum receivers; 15" M-LOK handguard; Magpul grip and a Magpul Carbine stock. Includes 30rd Magpul Gen M3 PMAG and a FDE Viridian Venta 1x20 Green Dot.
| FireArm | yes |
| OAL | 32.50"- 35.75" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Weight | 6.60 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Trigger | Mil-Spec |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Barrel Description | Medium Taper Threaded |
| Twist | 1:8" |
| Stock Description | Magpul Carbine |
| Safety | Thumb |