Sports South Exclusive. The Diamondback DB15 features green Cerakote with gold accent plates; Magpul MOE K2 grip; Magpul CTR stock, accepts a 30rd Magpul Gen M2 PMAG; 16" Diamondback threaded barrel; shot-peened, magnetic particle Mil-Spec 8620 carries BCG; forged 7075-T6 aluminum T-marked upper receiver, forged 7075-T6 aluminum black gold lower receiver w/enhanced trigger guard; standard Mil-Spec trigger and 15" M-LOK handguard w/anti-slip texture pads. Includes 30rd Magpul Gen M2 PMAG.
| Twist | 1:8" RH |
| FireArm | yes |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 32.50" - 35.50" |
| Safety | Selector Switch |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.70 lbs |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Magpul CTR |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Trigger | Mil-Spec |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Barrel Description | Medium Taper Threaded |