The Swamp Magnum over/under has an automatic safety for added security in the duck blind. With a resilient polymer stock, it outperforms wood in waterfowling's tough conditions.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Weight | 7 lbs |
| Chamber | 3.50" |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Action | Break Open |
| Choke Configuration | Extended |
| Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 30" |
| OAL | 47.75" |